[]

متخصص دندانپزشك – زيبایی


[] []

سفید کردن دندان (Bleaching)

دندان ها به طور معمول به مرور زمان و با بالا رفتن سن و یا استفاده مکرر یا طولانی مدت از چای و قهوه و غذا های رنگی و یا استفاده از سیگار و قلیان و... دچار تغییر رنگ های محسوس می شود.از آن جایی که همیشه رنگ سفید و روشن نشانه لبخند جوان و زیبا می باشد، یکی از محافظه کارانه ترین درمانها جهت روشن تر کردن دندانها استفاده از بیلیچینگ است.

در روند انجام بیلیچینگ مواد سفید کننده روی دندانها قرار گرفته و بعد از عمل سفید کردن از روی دندانها شسته می شوند و هیچ ماده خارجی روی دندان باقی نمی ماند.

دونوع بیلیچینگ وجود دارد :

سفید کردن در مطب (office bleaching )

و سفید کردن در خانه (home bleaching)

در نوع بیلیچینگ در مطب،

مواد سفید کننده قوی تری در مدت کمتر و با کنترل بیشتر روی دندانها قرار می گیرد و تاثیر بیشتری از لحاظ باز شدن رنگ روی دندانها دارد.

در نوع بلیچینگ در خانه ،

ژل سفید کننده همراه با قالب های بیرنگ مخصوص که ازقبل با قالبگیری آماده می شوند، به بیمار داده می شود، تا به طور شبانه یا روزانه در چند جلسه به طور مرتب استفاده نماید. این مواد دوز پایین تر و ضعیف تری دارند و رنگ دندان را ملایم تر و با سرعت پایین تر روشن می کنند.

ترکیب مواد بیلیچینگ ، کارباماید پروکساید ویا هیدروژن پراکساید می باشد که از دوزهای ۴۰٪ ـ۱۵٪ توسط کارخانه های مختلف عرضه می شود.

 روند بیلیچینگ در مطب روند محافظ شده تری است چون همراه با دهان باز کن و ساکشن و همچنین نور لیزر و تحت کنترل پزشک است وهم به علت استفاده از لیزر و دوز بیشتر مواد سفید کننده تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

اما به طور معمول مواد سفید کننده در منزل به صورت مکمل و تثبیت کننده وسفید کننده مطب استفاده می شوند.

 

عوارض :

بیلیچینگ یکی از safe ترین درمانهای زیبایی می باشد که تغییرات حساسیتی بسیار زود گذری در بافت مینا انجام می دهد.

بعد از استفاده از بیلیچینگ احتمال به وجود امدن لکه های سفید در لبه لثه ها و یا حساسیت در ۴۸ـ۲۴ ساعت اولیه دندانها وجود دارد که تمام علایم بعد از ۴۸ ساعت به طور کامل برطرف خواهد شد.

میزان سفید شدن دندان :

میزان سفید شدن دندانها کاملا به جنس مینای دندان وسن فرد بستگی دارد .

رنگ دندانها به راحتی یک پایه روشن تر خواهند شد و در بعضی موارد بلاخص در افرادی که سن بالا تری دارند ممکن است ۳ـ۲ جلسه بیلیچینگ ، با فاصله های متعدد نیاز باشد تا رنگ دندان به درجه ایده آل برسد.

باید مد نظر داشت که درمان بیلیچینگ روی تغییر رنگ ها ی بسیار شدید یا تغییررنگها ی ناشی از داروها تاثیر چشمگیری ندارند و اینگونه دندانها ترجیحا باید تحت درمان های کامپوزیت و لمینیت قرار گیرند ودر واقع تغییر رنگها پوشش داده شوند که ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

با توجه به این تصور عمومی که گفته میشود سختی مینای دندان بعد از بلیچینگ کم میشود، تحقیقاتی صورت گرفته است  و نشان داده است که میزان کاهش سختی مینا ی دندان بعد از نوشیدن آب پرتقال، بیشتر از اتمام درمان بلیچینگ است!!


تصاویر
تماس با دکتر واقفی گالری نمونه کارها