[]

متخصص دندانپزشك – زيبایی


[] []

جرم‌گیری و درمان‌های لثه

 

جرمگیری:
در صورت عدم رعایت بهداشت و باقی ماندن بلند مدت مواد قضایی و آلودگی در لا به لای دندانها، این مواد غذایی به شکل رسوبات سخت و یا اصطلاحا جرم در میآیند. وقتی آلودگی به شکل جرم بین دندانها قرار میگیرند دیگر با مسواک و وسایل مشابه قابل برداشت نخواهد بود و تنها با وسایل مخصوص جرم گیری مراکز درمانی دندان پزشکی قابل برداشت هستند.
هر چند وقت یک بار نیاز به انجام جرمگیری هست؟
این مسئله فرد به فرد متفاوت است و کاملا به جیره غذایی و رعایت بهداشت، مصرف سیگار و مواد معدنی آب مصرفی و PH دهان فرد بستگی دارد. به طور میانگین و در حالت طبیعی هر یک سال یک بار برای انجام جرمگیری کافی است.
 

اگر جرمگیری نکنیم چه اتفاقی میافتد؟
جرمها در واقع مواد آلودهای هستند که بین دندانها باقی میمانند و باعث فساد دندانها و عفونت و خونریزی لثهها خواهند شد.
چرا بعد از انجام جرمگیری دندانها حساس میشوند؟
جرمها باعث تحلیل لثهها میشوند به این ترتیب که سطوحی از دندان که باید با لثه ها پوشیده باشند با جرمهای آلوده پوشیده شده و لثه ها به علت وجود جرم عقب نشینی میکنند حال باید این جرمها برداشته شوند تا لثه ها به جایگاه اصلی خود برگردند.
وقتی جرمگیری انجام میشود سطوح دندانها ناگهان از جرم پاک شده و عریان میشود مدت زمانی که لثه نیاز دارد تا رشد کند و به حالت نرمال برگردد حدود 2-3 هفته زمان میبرد و در این مدت به علت عریان بودن سطوح دندان،

دندانها کمی حساسیت نسبت به گرما و سرما دارند و بعد از طی این مدت زمان, تمام حساسیت کاملا بر طرف خواهد شد.
 

چرا بعد از جرمگیری لثه ها خونریزی میکنند؟
لثه هایی که کنار جرمهای آلوده وجود دارند کاملا عفونی و زخمی هستند و تا مدت زمانی که لثه ها به وضعیت جدید عاری از آلودگی عادت کنند مانند هر زخم دیگری حساس هستند و با فشار مسواک دچار خونریزی مقطعی میشوند و مسئله بسیار مهم این است که این خونریزی نباید باعث شود که بیمار مسواک نزد چون مسواک نزدن باعث تجمع دوباره و سریع جرمها خواهد شد. در این مدت (2-4 هفته) باید مسواک و نخ دندان به طور منظم و دقیق و بدون توجه به خونریزی لثهها استفاده شود. استفاده از آب نمک به التیام لثهها کمک میکند به این نحو که بعد از جرمگیری 2-3 بار در روز باید آب نمک غلیظ قرقره شود و بعد از آن مدت نیم ساعت از آب و مواد غذایی استفاده نشود تا آب نمک در این مدت کاملا لثهها را ضد عفونی کند.

 


تصاویر
تماس با دکتر واقفی گالری نمونه کارها